Nevrozlar 4

 

NEVROZLAR - 4

Doç. Dr. Celal ODAĞ

Editör

Cemil Behzat OKAY

İzmir 2012

 

NEVROZLAR – 4

Doç. Dr. Celal ODAĞ

 

ISBN : 978-605-60042-7-8

 

 

©    Yayın hakları, Odağ Psikanaliz ve Psikoterapi Eğitim Hizmetleri, Org. Ltd. Şti.’ne aittir. Bilimsel amaçlarla kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir

 

 

 

İletişim Bilgileri: Odağ Psikanaliz ve Psikoterapi Eğitim Hizmetleri,        

                              Org. Ltd. Şti.          

  63. Sk. No: 3 Kat: 1 35160 Buca – İzmir                                                                        

  Tel: (0.232) 442 55 56                                                                                                   

  e-posta: odagegitim@hotmail.com

 

 

 

Basım Tarihi:

Ağustos 2012

 

Basım Yeri:

Kanyılmaz Matbaacılık Kağıt ve

Ambalaj San. Tic. Ltd. Şti.

5609 Sok. No. 13 Çamdibi - İZMİR

 (0.232) 449 14 43  * kanyilmazmat@gmail.com

İzmir, 2012

 

                                                                                             Éila'ya

Sekiz haftalık üçüncü torunuma…

ÖNSÖZ

 

Şu sıralarda ikinci baskısını yaptığımız Nevrozlar-3,  tek bir konuya odaklanmış bir kitap değil.  Verdiğim konferanslar, yönettiğim olgu sunumları ile süpervizyonların ilginç bulduklarımı topladığım bir yapıttır. Bir derleme özelliği taşır daha çok. Bu özelliğine karşın rakiplerine oranla daha kısa bir sürede ikinci baskısının yapılması,  bu tür kitapların basılması yönünde bizi yüreklendirmiştir.

 

Nevrozlar-4, Nevrozlar-3’ ün bir sürgitidir bu özellikleriyle. Yeni kitabım da ilginç bulduğum konferanslarımı ve yönettiğim olgu sunumlarını içeriyor.

 

“Ebeveynlerin Çocuklarından Beklentileri”, “Ergenlerde Sevi Özsevi”, “Etkileşimsel Kümeler”, “Analiz Psikoterapi”, “Büyüklenmiş Kendilik”, “Depresif Kişilik Bozukluğu”, “Görü/İçgörü/Sevgi/Eşduyum/Değişim”, “Değerlilik” gibi yazılmış konuların ve ilginç bulduğum olgu sunumlarının dosyalarım arasında kalmasına gönlüm razı olmuyordu bir türlü. Yazılı çalışmalarımı tanıtım sorumluluğu taşıyor gibiydim. Bir yandan da İzmir, Bursa, İstanbul’daki  değerli öğrencilerime, kitaplarımıza ilgi gösterenlere bilgi sunma sorumluluğum baskılıyordu beni. Aslında eğitimcilerin bildikleri bir eğilimdir bu; bir istektir, özlemdir. Eldeki çalışmanın olabildiğince çabuk okunması, olabildiğince öğrenilmesi ve anlaşılması dileğidir. Ve bu dilek her zaman baskın gelir. Bakarsınız elinizdeki yazıların tümü kitaba, bizde olduğu gibi  kitaplara geçmiş.

 

Nevrozlar-3 ve Nevrozlar-4 bu güçlü dileğin çocuklarıdır. Diğer kitaplarım, çeviriler ve tüm yayınlarımız böylesi bir gereksinimden doğdular. Aslında tutkusal bir güdüden. Açık mavi kitaplarımıza ilgi bizi gururlandırıyor. Yazarak ve çeviri yaparak kitap sayılarını arttırma isteğimiz de okuyucunun bu ilgisi ile daha da artıyor. Bize ilgi gösteren tüm okuyuculara şükranımı sunmak isterim.

 

Derneğimizde Dr. Saniye Korkmaz Çetin’in, Bursa’da Dr. Ali Algın Köşkdere’nin  elinde kayda alınmış olgular ve süpervizyonlar var. Salt bu olgu ve süpevizyonları ele alan bir kitap yazmayı “Olgu Sunumları ve Süpervizyonlar” yıllardır tasarlıyoruz. Elbette ki okuyucunun ilgisine güvenerek. Bu tasarıma İstanbul eğitim kümesinden katılımlar olacağını ummaktayım.  Artık ne İzmir, ne Bursa, ne de İstanbul’da bu çalışmadan kaçabileceğimizi pek sanmıyorum. Gelecek yıl bu çalışmaya odaklanmanın dışında bir seçeneğimiz yok. Hazırlıklar yapılmaya başlandı.

 

Böylece Olgu Sunumları ve Süpervizyonlar, Nevrozlar-4 ve halen İstanbul ve İzmir’de başlanmış iki yeni çeviri ile yirmiye varan kitaplarımızla 2013 yılı kongremizi karşılayacağız. Bu bileşim “kongre ve kitaplar” bize umut veriyor, eğitim derneğimizin bir yaşam güvencesi gibi görünüyor.

 

Sayıların inatla yükselişi kitap yazmanın kolay olduğu d&uu