Makaleler > 2008 - Yeni Bir Yıla Girerken

Site düzleminde yaşadığımız hoş olmayan engellemelerden sonra uzunca bir süre sessiz kalmak gereğini duyduk. Sitenin yenilenmesi ve elektronik sanal saldırılara karşı güçlendirilmesi bu sessizliğin en önemli nedenleri arasındaydı. Yeni yılla birlikte yeniden ‘Ayın Konuşması’ bölümüyle bizi izleyenlere açılıyoruz.

Ne oldu bu aradan geçen uzun zaman boyunca?

Öncelikle 2008 yılının kongresini ‘Yakın İlişkiler’ başlığı altında yapmaya karar verdik. 19–21 Eylül 2008 tarihinde vakfımızın Buca’daki merkezinde yapılacak kongrede yakın ilişkilerin dinamiğini ele almaya çalışacağız. Aşk, dostluk, aile ve belki de en önemlisi terapötik ilişkilerin hangi dinamik sarmallarda yaşandığını beraberce tartışma olanağı bulacağız. Kongremizin 10. yılı olması nedeniyle bizler için her zamankinden daha önemli ve anlamlı olan bu yılki etkinliğin önemli sürprizlerinden biri, “Babam ve Oğlum” la tüm Türkiye’nin tanıma olanağı bulduğu yönetmen Çağan Irmak’ın da ‘yakın ilişkilere’ kendi özgün bakışını taşıyacak olması. Kongreyle ilgili ayrıntıları siteden izlemenizi öneririz.

Vakıf kapsamındaki etkinliklerde de bu sene küçük değişiklikler var. Psikoterapist formasyonunun kaçınılmaz kuramsal eğitimi ve artık giderek rutin hale gelen ‘Halk Konferansları’ ve ‘İzmir İli Rehberlik Çalışanlarına Yönelik Eğitim Seminerleri’ nin yanı sıra bu seneden itibaren her yıl seçilmiş bir konu üzerinden derlediğimiz belli sayıda film gösterimi ve izleyen tartışmalarla bir ‘Psikanaliz ve Sinema’ köşesi oluşturuyoruz. Bu seneki konumuzu ‘Baba(lık)’ olarak belirlediğimizi hemen söyleyelim.

Bir başka etkinlik profesyonellere, özellikle de halen psikoterapi formasyon eğitimi alan grubun üyelerine yönelik bir okuma alt grubunun onlardan gelen istekle hayata geçirilmesi. Freud’un değişik zamanlarda kaleme aldığı ve sonradan “Psikanalitik Teknik” adı altında bir araya getirilmiş bir dizi çalışmasını beraberce ele alma ve çalışma olanağı bulacağız.

Geri bildirimleriniz, önerileriniz ve eleştirilerinizle daha da zenginleşmesini umut ettiğimiz tüm bu çalışmalarda alçakgönüllü, sade ve ilkeli olma, temel ölçütlerimiz.

Nice yeni yıllarda bir arada olmak dileklerimizle.
 

( Ocak 2008 )
Fatih F. Karaman